Vroclav patrí k najstarším a najkrajším mestám v Poľsku. K jeho hlavným hodnotám patrí skvelá poloha, kultúrne pamiatky, bohatá kultúrna ponuka, výborné reštaurácie, mimoriadne priateľskí obyvatelia a… trpaslíci. Symbol mesta Vroclav. Nájdete ich tu stovky – jeden leňoší, dvaja tlačia guľu, iný nasáva priamo z fľaše, hrá na lutne, niektorí žobrú, počítajú peniaze, ďalší lezie po lampe… Bronzoví trpaslíci alebo „krasnale“, ako im miestni hovoria, znázorňujú snáď všetky ľudské vlastnosti či činnosti. Sú vtipní a roztomilí zároveň. Ak ste už niekedy navštívili poľské historické mesto Vroclav, vašej pozornosti nemohli uniknúť. Sú azda na každom rohu. A keď si myslíte, že ste už našli všetkých, objaví sa ďalší. Odkiaľ sa však vzali a čo znázorňujú?

Hoci sa v uliciach Vroclavu začali objavovať pomerne nedávno, v roku 2001, ich história siaha omnoho ďalej a síce do roku 1982, do čias tvrdej komunistickej nadvlády. Prví trpaslík sa objavil v noci presne z 30. na 31. augusta 1982. Boli dvaja: jeden uzrel svetlo sveta na transformátore, druhý na budove v štvrti Biskupin. Oba boli nastriekané sprejom. Ich autorom bol Waldemar Fydrych Major, šéf Oranžovej alternatívy (Pomarańczowa Alternatywa), hnutia, ktorého členovia sa rozhodli bojovať proti autoritatívnemu režimu.

Na druhé ráno pribudol ďalší. Neexistoval žiadny vzor, každý škriatok bol iný. Sprejov bol nedostatok, a preto sa neskôr maľovalo olejovými farbami a štetcom. Nešlo teda o žiadnu náhodnú akciu. Autori do každého škriatka vložili kus seba.
Kde sa ale vzal motív škriatka? Išlo o istú dávku symboliky. Škriatkov umelci obyčajne znázorňovali ako magické postavičky s darom pozitívnej energie, nevyčerpateľnou mocou a schopnosťou pomôcť ľuďom. Išlo o prejav vôle oslobodiť mesto od nadvlády komunistického režimu.
Myšlienky Oranžovej alternatívy sa šírili aj ďalej, do ostatných poľských miest ako Varšava, Lublin či Lodž a z tejto organizácie sa postupne stala súčasť neskoršieho hnutia Solidarita, vďaka ktorému v Poľsku padol komunizmus.

Prvý skutočný trpaslík, nazývaný aj „Papa trpaslík“ sa objavil až v roku 2001 a je zároveň pomníkom tohto významného protikomunistického hnutia. O štyri roky neskôr mesto poverilo miestneho umelca Tomasza Moczeka, aby vytvoril ďalších päť trpaslíkov. V priebehu ďalších siedmich rokov pribudlo v meste neuveriteľných dvestopäťdesiat bronzových sošiek. Keď sa otvára nový obchod, majiteľ si takmer automaticky predo dvere zoženie vlastného trpaslíka. Trpaslíci sa stali nielen symbolom Vroclavu, či turistickou atrakciou, ale zároveň plnia funkciu akýchsi informátorov, či patrónov. Keď sa napríklad plánuje dôležité podujatie, musí mať aj svojho trpaslíka. Pred radnicou naopak stoja nevidomý a hluchý trpaslík spolu s ich priateľom vozíčkarom. Mesto takýmto spôsobom chcelo zviditeľniť projekt „Mesto bez barier“. Sú jednoducho všade. Pri rieke, pred vchodmi do kostolov, na námestí, pred obchodmi, v bočných uličkách. Mnohé scénky sú skutočne veľmi vtipné. Pred budovou banky na námestí nájdete pre trpaslíkov dokonca aj vlastný bankomat. Okrem toho majú aj vlastné webové stránky v niekoľkých jazykových verziách.

Ak vám Poľsko učarovalo, určite nevynechajte návštevu jedného z jeho najkrajších miest, ktorého súčasťou je aj 117 mostov. Aj preto dostalo pomenovanie „Benátky severu“. Jeho návšteva vo vás zaručene zanechá stovky príjemných spomienok. Jedno je však isté. Aj keď si budete vravieť, že vás vroclavskí trpaslíci vôbec nezaujímajú, vedzte, že len čo uvidíte prvého, ste stratení…

 

Zdroj:
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35762,295737.html?disableRedirects=true
https://cestovani.idnes.cz/trpaslici-v-polske-vratislavi-wroclav-dye-/kolem-sveta.aspx?c=A140903_135427_kolem-sveta_skr
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/zahranici/polsko/1297-41693-vylet-do-vratislavi-se-muze-zmenit-v-upornou-honbu-za-trpasliky.html
https://podroze.onet.pl/polska/dolnoslaskie/skad-we-wroclawiu-wziely-sie-krasnale-ile-ich-jest-i-gdzie/kxehp9k

Vroclav

Vroclav – Benátky severu plné trpaslíkov